Metropolitan Museum of Art udostępnia swoje zbiory

Nowojorskie Metropolitan Museum of Art nawiązało współpracę z serwisem Pinterest. Jej dziełem jest udostępnienie prawie 400 tysięcy fotografii. Wszystko na podstawie licencjonowania w domenie publicznej. Oznacza to tyle, że możliwe będzie pobranie obrazów i dowolnie nimi zarządzanie. Autor nie rości sobie autorskich praw majątkowych. Większość udostępnionych prac to tradycyjne obrazy i fotograficzne dokumentacje dzieł sztuki. Znajdziemy zdjęcia rzeźb, obrazów i zbiorów muzeum. Natrafić  jednak można także na inspirujących fotografii z XIX i początku XX wieku.

W internetowych zbiorach znajdziemy prawie 22 tysiące zdjęć autorstwa fotografów, takich jak Andre Kertesz, Robert Frank, Henri Cartier-Bresson i Richard Avedon.

 Udostępnienie zdjęć wpisuje się w misję muzeum. Popularyzuje sztukę i jednocześnie unowocześnia sposób dotarcia do współczesnego masowego odbiorcy.

Możemy poznać muzealne zbiory bez wychodzenia z domu. Na fotografiach zobaczyć życie nowojorskiej ulicy, stroje kobiet,  miejskie szyldy i uliczne kawiarnie. Znajdziemy zdjęcia pasażerów metra, uczestników miejskich parad. Jest zdjęcie przedstawiające dwie piękne młode damy sfotografowane w Paryżu w 1899 roku przez Otto Wegener. Zdjęcie rodziny pozującej pewnie przed swoim domem ze służącą kiedyś, gdzieś w jakimś amerykańskim miasteczku w 1884 roku sfotografowani przez nieznanego artystę. Piękne i inspirując stopklatki z przeszłości. Na pewno znajdą się też materiały przydatne w projektowaniu. Takie oryginalne retro zdjęcie na koszulce, na kubku a może w formie dużej grafiki na ścianę – czemu nie. Warto zajrzeć.